Slamák ve Velkém Újezdu

05.07.2018
  • Místo stavby: Velký Újezd
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 1,8 mil Kč, stavba na klíč od 3,4mil Kč    (+příslušenství) 
  • Užitná plocha: 1.NP - 75,9 m2, podkroví - 21,8 m2 nad 1,3 m, celkem 97,7 m2
  • Zastavěná plocha: 99,1 m2
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky, 03/2019-03/2021
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála, spolupráce: Ing. Arch. Petr Mikulášek

Dům bude stát na západním okraji městyse Velký Újezd v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je velmi mírně svažitý severním směrem k potoku Olešnice uzavírající severní stranu pozemku. Na pozemku roste tráva, ovocné stromy a jiné dřeviny. Součástí pozemku je také stávající podsklepená zahradní chatka o rozměrech 4,5 x 4,2 m. Dům má obdélníkový půdorys 14,8 x 6,0 m s přiléhající verandou na západní straně domu. Naproti verandě se pod společnou střechou nachází dřevník a v meziprostoru tak vzniká zastřešený průchod do severní části zahrady. Dům je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím. Střecha domu je sedlová se sklonem 48°. V severo- východním rohu pozemku je navržený sjezd z místní komunikace na pozemek a parkovací stání pro dva osobní automobily podél přístupové cesty. Dům bude připojen na el. síť přípojkou od stávající chaty severně od domu. Voda bude přivedena z obecního vodovodu vedoucího podél jižní strany pozemku. Odpadní voda bude svedena do domácí čov a vsakována na pozemku stavebníka. Dešťová voda bude shromažďována v akumulační nádrži a využita na pozemku pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je z východní strany přes nevytápěnou verandu se šatnou a vestavěnými skříněmi. Dále se vchází do haly, z níž je přístupný pokoj, koupelna, wc a po schodech ložnice se šatnou v podkroví. Obývací pokoje je propojený s kuchyňským koutem. Část obývacího pokoje je otevřená do krovu a po žebříku je přístupné loftové patro sloužící pro přespání návštěv nebo jako herna pro děti. Pokoj v severní části domu má také spací patro v podkroví. Z obývacího pokoje je vstup na prostornou terasu, kterou je možné částečně zastřešit plátěnou shrnovací plachtou.

Obytný prostor bude příjemně prosvětlený velkým oknem v jižní stěně s nízkým parapetem na sednutí. Okno bude mít předsunutý zastřešený parapet i z venkovní strany, který odstíní vysoké letní slunce. Uprostřed domu jsou akumulační kamna, v obývacím pokoji je u nich relaxační kout s posezením. Naproti kamnům se nachází malá nika se studovna a knihovnou.

Podlahy na verandě, v koupelně, wc a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Vstupní veranda bude obložena svislým dřevěným obkladem a sokl kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. Vytápění bude zajištěno akumulačními kamny v kombinaci se sálavými panely a el. rohožemi v koupelně. Ohřev teplé vody bude el. bojlerem 200l s možným napojením na teplovodní výměník z kamen, v budoucnu případně na fotovoltaické panely.