Vestavba do stodoly v Horních Ředicích

03.10.2020
  • Místo stavby: Horní Ředice
  • Užitná plocha: 108 m2 + zastřešené terasy 
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála


Předmětem projektu je rekonstrukce stodoly na rodinné bydlení formou dřevěné vestavby používající převážně přírodní materiály. Stodola je částečně podsklepená. Nosné konstrukce jsou v dobrém stavu, některé už i částečně opravené.  Na pozemku bude ve východním cípu hospodářská část se stavbou pracovny a dílny. Na jihu sad a zahrada a na západě na místě bývalého rybníka přírodní biotop, do kterého bude svedená dešťová voda ze střech.

Vstup do domu je ze severozápadu. Přes kryté zádveří, kde je šatna s lavicí, schody do sklepa se vstupuje do velkorysého obytného prostoru propojeného s kuchyní. Celá místnost bude prosvětlena velkoformátovými okny kopírujicími původní otvory pro vrata z jihu. Stínění bude řešeno venkovními posuvnými horizontálními okenicemi. Okna jsou dominantním prvkem inteiréru - před nimi bude široká lavice na sednutí/i ležení s výsuvnými šuplíky pod parapetní deskou. Okna budou mít otevíravé křídlo, kterým se půjde na venkovní široké schodiště vyrovnávající výšku oproti terénu. Kuchyně s varným ostrůvkem bude vyvýšená oproti zbytku prostoru. Přes prosklené dveře se půjde na krytou terasu s výhledem přes jezírko na západ slunce. V centru obytného prostoru jsou téžká akumulační kamna s ležením. Dětský pokoj a ložnice rodičů jsou u východního štítu , o 90cm výše oproti podlaze obývacího pokoje. Z dětského pokoje povedou stahovací schody na "střechu" vestavby s palubkovou podlahou.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a z exteriéru bude vestavba obložena opálenými palubkami na svislo. Okna budou mít subtilní ocelové rámy opatřené metalickou "kovářskou barvou" a členění na jednotlivé tabulky. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a podlahového topení případně salavých el.panelů. Pro ohřev vody může sloužit kombinace elektřiny, absorbéru z kamen příp. i fotovoltaických panelů. Uvažuje se o řízeném větrání s rekuperací.