Tradiční dům v Mořině

  • Místo stavby: Mořina
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,9 mil Kč, stavba na klíč od 5,7 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.PP - 32,2 m2, 1.NP - 69,8 m2, 2.NP - 61,1 m2, celkem 163,1 m2
  • Zastavěná plocha: dům 87,5 m2, veranda 5,65 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Tak tento slamák byla pro nás docela výzva. Krásný pozemek v Mořině na hraně Českého Krasu, prudký severní svah, přísné požadavky CHKO. Václav je přírodovědec, fotograf a filozof, taky nadšenec do tradiční lidové architektury a řemesel, fengshui. Dostali jsme mnoho přání, požadavků a témat, hliněný pocitový model. Hodiny jsme diskutovali, upravovali, ladili. Projekt byl také zajímavý - kombinace zděné stěny se slaměnými balíky, skladby s maximem přírodních materiálů, ale vše se zdárně dokončilo, prosvištělo úředními soutěskami a Václav už staví... teepee, labrador, babí léto. Držíme palce!

Dům bude stát na konci obce Mořina v rozptýlené zástavbě samostatných rodinných domů, na pozemku roste tráva bez vzrostlých stromů nebo keřů. Pozemek na sever svažuje, má mírně lichoběžníkový tvar. Podél severní hranice pozemku vede příjezdová zpevněná cesta. Dům je umístěn mírně SZ směrem od středu pozemku. Blíže k SV rohu je stavba dílny.

Dům vychází z principů a tvarosloví lidové architektury a přírodních materiálů a respektuje požadavky CHKO Karlštejnsko. Stavba je částečně podsklepená. Kamený sokl zapuštěný plynule do terénu vytváří solidní základ z kterého roste dům. Přístup do 1.np je po schodech podél severní fasády. Z okna ve verandě bude hezký výhled do údolí. přes chodbu se pak dá jít schůdky do sklepa nebo do ložnice pro hosty s koupelnou. Hlavní obytný prostor je na celou hloubku domu. Naproti vstupu prostor otevírají dvojkřídlé dveře s výstupem na jižní terasu do zahrady a okno s nízkým parapetem, které vytvoří kout pro příjemné posezení v nejslunečnější části domu. Kuchyně je v rohu dispozice s ostrůvkem. V protilehlém rohu bude vyvýšené místo pro setkání s přáteli nad šálkem dobrého čaje, kávy. Podél severní stěny tu můžou být police s knihami. Malým oknem bude výhled do údolí a také tu půjde vidět kdo právě stoupá po schodišti ke vchodu. V opačném domu bude pracovna prosvětlená ranním východním světlem s výhledem i na jih do zahrady. Ve středu dispozice je komín a těžká akumulační kamna na dřevo, do budoucna i se sporákem.

Místnosti podkroví obklopují centrální prostor prosvětlený podlouhlým vikýřem. Na východě je koupelna s ložnicí. Ložnice má podél jižního vikýře zákoutí s pracovním stolem a "zašívací" posezení v úrovni stolu s úložným prostorem pod ní. Ve větší západní části podkroví je velký, členitý pokoj pro děti, příjemně prosvětlený z jihu severu i západu. V budoucnu může být rozdělený i příčkou v úrovni hřebene střechy

Ve sklepě je temná komora, dílnička se zásobníkem na teplou vodu a sklep na potraviny. Podél schodiště bude regál na potraviny.

Dílna bude postavená z kamene s dřevěným krovem a okny. Před vraty na jihu bude plácek se zpevněným svahem

Elektřina bude napojena ze SV rohu pozemku, kde je již vybudovaný elektrosloupek. Zásobování vodou bude z vlastní studny. Splaškový odpad bude napojený do obecní kanalizace, dešťová voda bude jímána do zahradní nádrže, nebo podzemních zásobníků s přepadem do vsaku a bude využita na zahradě . Podlahy budou dřevěné a keramické, vnitřní omítky hliněné, venkovní vápenná. Okna budou v dřevěných rámech, Dřevěné prvky budou v přírodních odstínech. Střešní. Střecha bude pokryta keramickou bobrovkou.