Slaměný dům s ateliérem

  • Místo stavby: Návsí u Jablunkova
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 3,1 mil Kč, stavba na klíč od 6,1 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 92,2 m2, 2.NP - 81,9 m2, celkem 174 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát v obci Návsí v rozptýlené zástavbě převážně rodinných domů. Bude umístěn v severní části parcely. Pozemek je svažitý směrem k jihozápadu a je využíván jako louka, nejsou na něm vzrostlé stromy ani křoviny. Dům má obdélníkový půdorys 12,7 x 7,2 m, je řešen jako dvojpodlažní se sedlovou střechou s mírným spádem a extenzivní zelenou vrstvou.

Ze severovýchodu k domu přiléhá nevytápěná vstupní veranda a podél západní fasády zastřešená venkovní dřevěná terasa. Sklon střechy je 14,5°. K domu bude vybudována zpevněná přístupová cesta a sjezd z místní komunikace. Podél jihozápadní hranice parcely bude dřevěný domek 19,2 x 4 m s pultovou střechou, ve kterém bude garáž, zahradní sklad a dílna. Domek bude současně "plotem" a vytvoří chráněný soukromý dvorek mezi stavbami na pozemku. Střechy verandy a terasy budou s extenzivní vegetační vrstvou. Dům bude připojen na el. síť ze el. sloupku. Voda bude přivedena z veřejného vodovodu. Odpadní splašková voda bude napojena do obecní kanalizace. Dešťová voda bude svedena do podzemní nádrže a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je ze severozápadu, krytý přesahem střechy verandy. Může tam být lavice s posezením na zápraží a zásoba dřeva na topení. Ze vstupu je přístup do šatny. V přízemí je grafický ateliér se sítotiskovou tiskárnou a malířský ateliér. Místnosti jsou volně propojené, dají se oddělit např. mobilním policovým nábytkem nebo lehkými posuvnými panely. Uprostřed dispozice je výstup posuvnými dveřmi na zastřešenou terasu a malířský ateliér je propojen velkým oknem s dveřmi se skleníkem. V technické části je pod schodištěm wc, pod podestou prostor na kola a vedle nádrž na TUV. Na chodbě jsou police, plechový vymývací box s pračkou a malá sauna s výstupem do skleníku, kde bude sprcha a chladící káď. Skleník je částečně zapuštěný do terénu, což bude přispívat k jeho tepelné stabilitě.

V patře je hlavní obytný prostor propojený s kuchyní, která je umístěna v jihovýchodním rohu domu. U schodiště je spíž a koupelna. Obytný prostor bude příjemně prosvětlený od jihozápadu až západu. Velké okno na jihozápad zastíní střešní přesah terasy. Přirozeným centrem obývacího pokoje jsou těžká akumulační kamna s hřejivým sálavým teplem. Z obývacího pokoje je výstup přímo na zastřešenou terasu podél jihozápadní fasády domu s dalekým výhledem na zalesněné hřebeny slezských Beskyd. Mezi sloupky terasy můžou být stínící stahovací textilní rolety, nebo pletivo pro růst popínavých rostlin, které budou dům chránit před ostrým západním sluncem, stínit a vylepšovat mikroklima v létě. V severozápadní části domu jsou pokoje rodičů a dětí. Ve zvednuté části pod hřebenem můžou mít úložné prostory.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné s dřevěnými obklady. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy v přírodním odstínu. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen s hypokaustem do patra a el. rohoží v koupelně ev. kuchyni. Ohřev teplé vody bude do budoucna solárními panely s dohřevem výměníkem z kamen.