Venkovský slaměný dům

  • Místo stavby: Polní Voděrady
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,8 mil Kč, stavba na klíč od 5,5 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 73 m2, 2.NP - 62 m2, celkem 135 m2
  • Zastavěná plocha: 92,5 m2
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky, 03/2017 - 03/2019
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na okraji obce Polní Voděrady v rozptýlené zástavbě rodinných domu. Na rovinatém pozemku roste tráva bez vzrostlých stromů nebo keřů. Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako dvojpodlažní se sedlovou střechou. Vnější podoba domu vychází z tradičních venkovských domů. Sklon střechy je 45°. Na rodinný dům navazuje kryté parkovací stání s dílnou na východě a terasa na západě. Dům je umístěn podél severní hranice pozemku. K parkovacímu stání bude vjezd z místní komunikace. Střechy terasy a dílny budou s minimálním spádem a extenzivní vegetační vrstvou, parkovací stání bude zastřešeno sklem, laminátem nebo polykarbonátem. Dům bude připojen na el. síť ze sloupku v severozápadní části pozemku. voda bude přivedena ze studny na pozemku. Odpadní voda bude čištěna domovní ČOV a svedena do podzemní jímky s přepadem do vsaku. Dešťová voda bude shromažďována v zahradní nádrži a využita na pozemku pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je ze severu z ulice. Může tam být lavice s posezením na zápraží. Na zádveří navazuje technická místnost s koupelnou a WC. Obytný prostor je propojený s kuchyní, bude příjemně prosvětlený od jihu až k západu. U východní stěny bude kuchyňská linka s lednicí a spižní skříní. U velkého jižního okna je posezení se stolem a lavicí. Přirozeným centrem obývacího pokoje budou těžká akumulační kamna s hřejivým sálavým teplem. Na začátku se ale počítá pouze se stavební přípravou (základy, prostupy) a prozatimním topením v krbových kamnech s teplovzdušnými rozvody do dětských pokojů nad nimi a dotápěním elektrickými přímotopy. V západní stěně bude výstup na krytou venkovní terasu. Z terasy se po několika schodech dá sejít na zahradu.

V podkroví je naproti schodům šatna, kde bude provedena příprava na případnou budoucí dostavbu WC (odpad, voda) dva dětské pokoje na západě a na druhé straně ložnici rodičů a pracovní pokoj / pro hosty. Prostor nad kleštinami, může být využitý jako malá půda/úložný prostor, nebo patro na spaní.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el. rohoží a přímotopech v podkroví a koupelně. Ohřev teplé vody bude elektrickým bojlerem.