Dům se zelenou střechou

  • Místo stavby: Pozdeň - Hřešice
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 3,3 mil Kč, stavba na klíč od 6,4 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 104 m2, 2.NP - 54,6 m2, celkem 158,6 m2
  • Zastavěná plocha: 124 m2, 205 m2 s terasou a přesahy
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky 10/2016-10/2018
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát v obci Hřešice v rozptýlené zástavbě převážně tradičních domů se sedlovou střechou. Bude umístěn v severní části parcel. Pozemek je svažitý směrem k jihu a je využíván jako zahrada, jsou na něm vzrostlé ovocné stromy a křoviny. Dům má obdélníkový půdorys 14,6 x 8,5 m, je řešen jako jednopodlažní se sedlovou střechou s mírným spádem a extenzivní zelenou vrstvou.

Ze severu k domu přiléhá krytá veranda s dřevníkem, do budoucna se uvažuje se stavbou sklípku zapuštěného částečně do svahu a podél jižní fasády částečně zastřešené venkovní dřevěné terasy. Na východě chrání vstup přesah střechy podepřený dřevěným rámem a na západě obdobná konstrukce zastřešuje venkovní terasu. Sklon střechy je 18° a 8,5°. K domu bude vybudována zpevněná přístupová cesta a sjezd z místní komunikace. Příjezdová cesta povede, podél hranice parcely 101/17 směrem ke dřevěnému domku 8,5 x 6 m s pultovou střechou ve kterém bude garáž a dílna. Střechy verandy a terasy budou s extenzivní vegetační vrstvou. Dům bude připojen na el.síť ze stávajícího sloupku. Voda bude přivedena z veřejného vodovodu. Odpadní splašková voda bude napojena do obecní kanalizace. Odpadní "šedá" voda bude čištěna kořenovou čističkou s retencí a odparem v rybníku v dolní části pozemku. Dešťová voda bude svedena tamtéž a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je z východu krytý přesahem střechy. Může tam být lavice s posezením na zápraží a zásoba dřeva na topení. Ze vstupu je přístup do šatny. Obytný prostor je propojený s kuchyní, která je umístěna v severozápadním rohu domu spolu se spíží. Bude příjemně prosvětlený od jihu až jihozápadu. Velké okno na jih zastíní střešní přesah. Přirozeným centrem obývacího pokoje jsou těžká akumulační kamna s hřejivým sálavým teplem, před nimi nabídne pohodlí a pěkný výhled sezení s válendou ev. kamny vyhřívanou lavicí. Z obývacího pokoje je výstup přímo na částečně zastřešenou terasu podél jižní fasády domu. Z terasy se dá přejí na západní terasu krytou přesahem střechy. Mezi sloupky podepírajícími přesah může být síť nebo pletivo pro růst popínavých rostlin, které budou dům chránit před ostrým západním sluncem, stínit a vylepšovat mikroklima v létě,

Do podkroví povede prudší (nebo mlynářské) schodiště. Najdeme tam půdu, wc, pracovnu s malířským ateliérem a ložnici s výstupem na patro západní terasy.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné s dřevěnými obklady. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy v přírodním odstínu. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží v koupelně. Ohřev teplé vody bude do budoucna solárními panely s dohřevem výměníkem z kamen.