Dům s půlkruhovým vikýřem

  • Místo stavby: Sedlisko u Českého Dubu 
  • Orientaní náklady: stavba svépomocí 2,4 mil Kč, stavba na klíč od 4,6 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP 58,2 m2 + 6,2 m2 veranda, 2.np 42 m2 nad 1,3 m2, celkem 106,4 m2 
  • Zastavěná plocha: 88,2 m2, garáž s dílnou 52,7 m2 
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky 04/2015-04/2017
  • Autor architektonické studie:  Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát v malé obci Sedlisko u Českého Dubu v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Vnější podoba domu i dispozice vychází z tradičních domů typických pro oblast Českého Ráje. Sklon střechy je 45°. Rodinný dům s dílnou a garáží jsou umístěny v severní části pozemku tak, aby pomáhaly dotvořit poloveřejnou předzahrádku na severu podél cesty a soukromou zahradu v jižní části pozemku.

Ke garáži bude sjezd z místní komunikace. Dům bude připojen na el.síť ze sloupku v severovýchodní části pozemku. Voda bude přivedena ze studny v severozápaním rohu pozemku. Odpadní voda bude čištěná v domovní kořenové čističce a shromažďována v malém jezírku pro zalévání zahrady i chlazení a zvlhčení mikroklima u jižní fasády domu.

Vstup do domu je ze severozápadního roku domu pod krytým přesahem střechy. Může tam být lavice s posezením na zápraží. Do vstupu míří okno z kuchyně, takže máte vždy přehled o tom, kdo přichází a co se děje před domem. Zádveří prosvětlí velké okno s lavicí, na zádveří navazuje šatna a dřevník, odkud si můžete vždy přinést denní zásobu dřeva. Šatna bude v chladnější nevytápěné části domu, může být tedy použitá i pro skladování potravin.

Obytný prostor je propojený s kuchyní na celou hloubku domu. Bude příjemně prosvětlený od jihu i západu. U severní stěny bude kuchyňská linka s lednicí a spižní skříní , na západ přechází do rozšířeného parapetu okna a pak do pultu, který může být řešen jako mobilní a používán i venku jako "letní kuchyně", nebo prostě přesunutím upravit dispozici nebo zvětšit celý obývací pokoj. U velkého jižního okna je posezení se stolem a lavicí v parapetu okna. Přirozeným centrem obývacího pokoje budou těžká akumulační kamna s hřejivým sálavým teplem, která mohou být kombinovaná i se sporákem se samostatným topeništěm pro vaření na ohni. U kamen bude "lebedící" kout pro odpočinek celé rodiny. Vstup do ložnice je přes malou šatnu, aby bylo zajištěno větší soukromí. Lůžko bude na vyvýšeném pódiu. Rošt na matraci může být výklopný a pod pódiem tak vznikne úložný prostor například na sezonní věci. Koupelna je orientovaná na východ, ráno ji prosluní vycházející slunce. Místo vany může být i prostorný sprchovací kout. Umývadlo je umístěno na pultíku, pod kterým můžou být koše na prádlo a pračka.

V podkroví máme naproti schodům předsíňku s krásným výhledem do zahrady a k lesům na obzoru a jižním světlem z půlkruhového vikýře. Pod oknem může být pracovní stolek, nebo malé posezení. V severní části je malá pracovna prosvětlená střešním oknem. Horní osvětlení je příjemné pro soustředěnou práci, nepřehřívá místnost ani neoslňuje při práci na počítači. Sedět budete kousek od hypokaustu a ten vám bude příjemně prohřívat záda. Pracovna může být propojena s prostorem schodiště. Místnost na západ bude prostorný pokoj pro děti, který půjde do budoucna jednoduše rozdělit příčkou pod hřebenem na dva menší. Místnost na východ může být využitá jako pokojík pro hosty, dětský pokoj do zálohy, nebo pracovna s rozkládacím gaučem pro příležitostné přespání návštěv.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z kamene, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy. Dřevník a vstup na severu budou obložený dřevnými palubkami. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje.

Parkovací stání s dílnou je zastřešeno sedlovou střechou 17,8° s extenzivní vegetační vrstvou. Fasáda je z dřevěných palubek. Konstrukce střechy je navržená z dřevěných vazníků. Stěny dílny budou zateplené. Podlaha bude z betonové nebo kamenné dlažby.