Sgrafito v omítkách z místní hlíny a svépomocný marocký štuk


Ing. arch. Kateřina Šmardová, PhD., Papež Martin VI. a Ing. Daniel Grmela, 

14.-16. října 2016 v Ivanovicích na Hané

Naučíte se míchat směsi a vytvářet luxusní povrchy s vysokou užitnou hodnotou z lokálních přírodních materiálů, jaké se u nás dají běžně pořídit, oproti hotovým směsem výrobců, za zlomek ceny.

Sgrafito je nástěnná dekorativní technika, která vznikla a prodělala největší rozkvět v období renesance. Dvoubarevného sgrafitového vzoru se dosahuje tak, že spodní vrstva tmavé omítky se nechá zaschnout a do svrchní tenké vrstvy omítky světlejší barvy se za vlhka proškrabují vzory. Omítky pro sgrafito na tomto kurzu budou vyrobeny z písku z nejbližších stavebnin a hlíny z rozpuštěných nepálených cihel (vepřovic) z nedaleké demolice starého domku (s přesátím na vibračním sítě s okem 1mm).

Tadelakt-Marocký štuk je luxusní tenkovrstvá omítka z přírodních materiálů, která odolává vodě, špíně, povětrnostním vlivům, mechanickému poškození, plísním i vysokým teplotám, je paropropustná a bezkonkurenčně trvanlivá. Povrch omítky v hotovém stavu je lesklý, hladký a velice tvrdý. Používá se ve sprchách, koupelnách anebo kuchyních namísto klasických obkladů. Oproti obkladům má jednolitý povrch beze spár. Směs pro "Papežův štuk" na tomto kurzu bude vyrobena z vápenného hydrátu z nejbližších stavebnin a mramorového písku tuzemské výroby.

Hliněná příčka do dřevěného roštu je tou nejekologičtější a nejlokálnější možností při stavbě vnitřních dělících příček s dobrými pevnostními, akustickými a tepelně akumulačními vlastnostmi, oproti stavbě z cihel je postup rychlejší. Příčka je požárně vysoce odolná a dostatečně pevná k zavěšení jakýchkoli předmětů.

Cena v předprodeji jen do 15. srpna 3200Kč. Cena v hotovosti na místě 5600Kč. 

V ceně je lektorné, plná penze (vege či nevege z kvalitních surovin), ubytování + překvapení, které si odvezete domů a využijete při vytváření Vašeho vlastního luxusního interiéru.

Přihlášky na danielgrmela@slamak.info.

Líbí se Vám tato akce? Sdílejte na FB:

Program:


Pátek

15:00 Prohlídka novostavby nízkoenergetického slaměného domu. Založení na štěrku z pěnového skla - bez desky a bez hydroizolace. Finální hliněné podlahy. Stěny a střecha z balíků slámy s hliněnými omítkami z místní hllíny. Sálavá akumulační kamna. Ohřev teplé vody kombinací solárního kolektoru a výměníku z kamen. Otázky a odpovědi.

16:00 Příprava materiálů a směsí pro hliněné omítky a příčku.

17:00 Příprava podkladu a příprava směsi pro Papežův štuk, pigmentování.

18:00 Úvodní kolečko účastníků - co Vás k nám přivádí, co očekáváte anebo hledáte? Jaký je Váš stavební záměr?

19:00 Večeře

20:00 Příběh našeho domu. Požární odolnost slaměné stavby. Jak postavit rodinný dům v ceně do 1,5mil. s náklady na vytápění a ohřev teplé vody do 4tis. Kč/rok. 

21:00 Zkušenosti z 26ti staveb slaměných domů v ČR - pořizovací ceny, doby výstavby, čím topí a kolik protopí, co se jim povedlo a co ne... Šli by do toho znova? Dotazy a odpovědi. 

Sobota

8:00 Snídaně

9:00 Natahování Papežova štuku.

10:30 Natahování finální hliněné omítky.

12:00 Oběd + konzultace k Vašim stavebním záměrům

13:30 Sgrafito.

15:00 Hlazení Papežova štuku.

16:30 Sgrafito.

19:00 Večeře

20:00 Využití hlíny ve stavebních konstrukcích, příklady a možnosti využití techniky sgrafito, výtvarné a barevné řešení interiérů z přírodních materiálů, štuky a jiné luxusní povrchy.

21:00 Otázky a odpovědi + konzultace Vašich stavebních záměrů

Neděle

8:00 Snídaně

9:00 Sgrafito

10:30 Hliněná příčka.

12:00 Oběd

13:30 Vzorkování a pigmentace finálních hliněných omítek a Papežova štuku.

14:00 Zpětnovazebné kolečko - sdílení nabitých zkušeností a dojmů + otázky a odpovědi - loučení s těmi, co spěchají domů.

15:00 Dokončení započatého díla dle času a chuti zúčastněných, úklid.

18:00 Večeře - pro ty, kteří pomohou s úklidem :-)

Lektoři

Katka Šmardová  

Získala doktorský titul v oboru Hliněných povrchů v architektuře se zaměřením na její výtvarné možnosti na FA v Brně. 

Vedle dlouhodobé spolupráce s doc. Žabičkovou absolvovala kurzy řady význačných Evropských i světových lektorů na dané téma.

Zabývá se komplexními návrhy interiérů s hliněnými omítkami - volbou materiálů z hlediska barvy, textury, techniky zpracování povrchu, funkčnosti a vhodnosti použití do konkrétních míst v nejširších souvislostech. Navrhuje výtvarné a dekorativní prvky.

Pracuje jako architekt navrhující nízkoenergetické domy a citlivé rekonstrukce, upřednostňuje používání přírodních materiálů.

Více se o Katce dočtete tady www.smardova.cz/O-mne-co-nabizim.html

Martin Papež

Jeden z nejzkušenějších hlinařů v ČR. Věnuje se hlavně hliněným omítkám v luxusní kvalitě u nás i v zahraničí a vodě-odolným štukům z vlastních směsí z běžně dostupných materiálů. 

Provádí zednické práce s využitím přírodních materiálů, hliněné podlahy, staví sálavá akumulační kamna. 

Provádí poradenství a vývoj. Podporuje svépomocné stavebníky a lektoruje malé domácí workshopy - pro koho je práce řemeslníka příliš drahá, může si pod Martinovým vedením řadu prací udělat sám. 

Více se o Martinovi dočtete tady www.hlinaprodum.cz/o-nas/

Dan Grmela

Zaměřuje se na nízkoenergetické a pasivní domy z přírodních materiálů s technologiemi využívajícími obnovitelné zdroje energií. 

Věnuje se výzkumu a vývoji slaměných domů v tuzemských podmínkách.

Koordinuje specialisty při zpracovávání projektových dokumentací pro stavební řízení a provádění staveb.

Lektoruje přírodně stavitelské kurzy a workshopy zejm. s prováděním izolací ze slaměných balíků a omítkami z místní hlíny. 

Více se o Danovi dočtete tady www.slamak.info/ing-daniel-grmela/