Dům s koupacím jezírkem

  • Místo stavby: Solany
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,6 mil Kč, stavba na klíč od 5,2 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP 89,9 m2 + 2.NP 12 m2 nad 1,3 m, celkem 101,9 m2
  • Zastavěná plocha: dům 109 m2, terasy 40,4 m2, garáž s dílnou 90,5 m2
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky 04/2015-04/2017
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

 Dům bude stát na konci obce Solany v rozptýlené zástavě rodinných domů. Pozemek je rovinatý, byl využívaný jako orná půda, je nyní oplocen bez vzrostlých dřevin. Plocha, kam je dům umístěn, je v územním plánu i územní studii z roku 2014 určena pro výstavbu rodinných domů. Navržený dům je jednopodlažní s obytnou půdou se sklonem střechy 26,4° s extenzivní vegetační vrstvou. Bude umístěn u západní hranice pozemku dále od cesty, tak aby pomáhal dotvořit poloveřejnou předzahrádku na jihu podél cesty a soukromou zahradu v severní části pozemku. Podél cesty je navržen hospodářský dům v kterém budou parkovat auta, bude tam dílna a hospodářské zázemí pro zahradu, zároveň naváže na stávající uliční čáru zástavby.

Ke garáži bude sjezd z místní komunikace. Sítě a přípojky budou realizovány v blízké době dle samostatného projektu i pro sousední parcely. Dům bude připojen na el.síť. Topit se bude v těžkých akumulačních kamnech dřevem. Ohřev bude TUV el.bojlerem s možným využitím sluneční energie do budoucnosti. Odpadní vodu budou čištěné v domovní kořenové čističce a shromažďovány v malém jezírku pro zalévání zahrady i chlazení a zvlhčení mikroklima u jižní fasády domu. V severní části pozemku bude koupací jezírko.

Vstup do domu je z jihu pod krytým přesahem střechy s terasou a posezením, Přes okno z kuchyně se tu může podávat občerstvení a pozorovat zapadající slunce. Také máte vždy přehled o tom, kdo přichází a co se děje před domem. Zádveří prosvětlí okno s lavicí, na zádveří navazuje šatna. Obytný prostor je propojený s kuchyní. Bude příjemně prosvětlený od jihu i východu ze zahrady. I nízké západní slunce se dostane hlouběji do pokoje přes okno v pracovně naproti kamen. U jižní stěny bude kuchyňská linka s lednicí a spižní skříní . Přirozeným centrem obývacího pokoje budou těžká akumulační kamna s hřejivým sálavým teplem. U kamen bude "lebedící" kout pro odpočinek celé rodiny se stolem a lavicí v parapetu okna výhledem do zahrady. Vstup na terasu a do zahrady bude dvoukřídlími dveřmi mezi kuchyní a posezením. Koupelna a wc jsou v soukromé části domu orientované na západ. Místo vany může být i prostorný sprchovací kout. Umývadlo je umístěno na pultíku pod kterým můžou být koše na prádlo a pračka. V severní části domu je velký pokoj pro děti, který je možné v budoucnu předělit na dva menší se společným vstupem a ložnice rodičů.

Podkroví může být kromě skladování sezonních věcí a zásobníku na TUV využito i pro příležitostné přespání návštěv, nebo dětské hry. Obývací pokoj bude otevřen až do krovu. V dětském pokoji budou přiznané stropní trámy bez zaklopení. Nad vstupem, šatnou, wc a ložnicí bude pod šikminou střechy vytvořen úložný prostor.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Dům bude založený na patkách s větranou mezerou pod podlahou. Okna budou mít dřevěné rámy. Pohledové nosné sloupy mohou být z odkorněné kulatiny. Hospodářský dům a vstupní štít budou obložený dřevěnými palubkami. Stěny dílny budou zateplené. Podlaha bude z betonové nebo kamenné dlažby. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. Zpevněné plochy kolem domu mohou být z kamenné dlažby nebo s mlatovým povrchem. Terasy na jihu a východě budou z palubek na dřevěném roštu.