Rodinný dům u Veverek

  • Místo stavby: Tetčice
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,3 mil Kč, stavba na klíč od 4,5 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 91,3 m2, 2.NP - 37,2 m2, celkem 128,5 m2
  • Zastavěná plocha: 110 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála
  • Otevřené dveře: Pro návštěvu našeho domku mi napište e-mail na veverka.o@gmail.com a domluvíme se na termínu. Ideální by bylo dát dohromady tak 2-3 páry/jednotlivce jednou za tři měsíce. Jako odměnu za náš čas a předání zkušeností Vás požádáme o 500Kč/pár za hodinu návštěvy.

Studie

Dům bude stát v obci, okolní parcely jsou zastavěné rodinnými a rekreačními domy. Pozemek je v současnosti využíván jako zahrada a jsou na něm vzrostlé ovocné stromy. Přes severní roh pozemku vede vzdušné vedení VN. Podlaha domu je zvednutá 65 cm nad terén, kvůli zvýšené hladině podzemní vody.

Dům má podélnou obdélníkovou dispozici zastřešenou pultovou střechou s převýšenou dvojpodlažní hmotou klesající střechou směrem do ulice. Je umístěn na pozemku podélně, tak aby byl podél východní fasády zachován přístup na zahradu. Do ulice bude postaveno kryté parkovací stání pro automobil, do budoucna případně i s kůlnou na kola a zahradní techniku. Mezi severní fasádou domu a tímto stáním vznikne chráněný dvorek s pobytovou terasou krytou přesahem střechy, která bude přístup a z dětského pokoje a ložnice - v létě tu bude příjemný chládek. Vchod do domu je z východu. Ze zádveří je přístupné wc a komora s pračkou. Hlavní obytný prostor je otevřený velkými okny k jižní terase, Tato je před nepřízní počasí a prudkým sluncem částečně chráněná přesahem střechy a bočními "křídly" Naproti vstupu je posezení okna na západ. Toto okno má snížený parapet a má boky rozšířené čely skříní, tak aby vytvořilo pohodlný sedící kout s odpoledním západním sluncem. Kuchyně je v zákoutí v JV rohu domu. Koupelna má okno směrem ke vstupu domu dělené na horní otvíravou větrací část a fixní dolní, která bude opatřena průsvitnou folií nebo leptaným sklem, aby bylo zajištěno soukromí. Pokoje v přízemí a obytný prostor budou vytápěné těžkými akumulačními kamny. Přes schodiště u kamen se do severní části domu dostane jižní světlo z velkých oken ve druhém podlaží, kde bude průchozí místnost pro hosty/pracovna a třetí pokoj. Místnost nahoře budou mít výhled do zahrady a budou bohatě prosvětlené i východním a západním světlem. Ke stínění se uvažuje instalace fv panelů nad okny

U jižní terasy bude zahradní jezírko, které bude rezervoárem užitkové vody. V létě bude vytvářet příjemné mikroklima a zvlhčovat vzduch. V zimě bude hladina odrážet sluneční světlo hlouběji do domu. Dešťová voda bude využita na pozemku stavebníka. Odpadní vody budou čištěny kořenovou čističkou. Elektřina bude přivedena z el. sloupku v severovýchodním rohu pozemku. Voda bude odebírána z vlastní studny. Oplocení bude provedeno ze dřeva. Předzahrádka nebude oplocena. Okolí domu bude využito jako zahrada a sad. Dům má nízkou spotřebu provozních energií, je koncipován jako nízkoenergetický. Je navržen jako dřevostavba rámové konstrukce s tepelnou izolací ze slaměných balíků. Vevnitř budou dřevěné podlahy v kombinaci s keramickou dlažbou. Vnitřní omítky budou hliněné. Vnější fasádu budou kombinací dřevěných obkladů a vápenné omítky. Dům bude vytápěn těžkými akumulačními kamny na dřevo, případně v kombinaci s elektrickými přímotopy a solárním systémem ohřevu vody.