Slaměný dům ve Vendryni

  • Místo stavby: Vendryně
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,3 mil Kč, stavba na klíč od 4,5 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 95,5 m2, podkroví - 22,9 m2, celkem 118,4 m2, terasa 36,7 m2
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky, 04/2018 - 04/2020 
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na konci obce Vendryně v části Záolší v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je rovinatý, byl využívaný jako louka bez vzrostlých dřevin. Plocha, kam je dům umístěn, je v územním plánu určena pro výstavbu rodinných domů. Navržený dům je jednopodlažní se sklonem střechy 33 st. s keramickou taškou. Bude umístěn u severní hranice pozemku dále od cesty, tak aby pomáhal dotvořit poloveřejnou předzahrádku na severu podél cesty a soukromou zahradu na jihu. Podél cesty je navržen hospodářský dům pro parkování auta, dílna a zázemí pro zahradu.

Ke krytému parkovacímu stání bude sjezd z místní komunikace. Sítě a přípojky budou realizovány v blízké době. Dům bude připojen na el.síť. Topit se bude v těžkých akumulačních kamnech dřevem. Ohřev bude TUV el. bojlerem s možným využitím sluneční energie do budoucnosti. Odpadní vody budou svedeny do kořenové čov, dešťové budou shromažďovány v podzemní nádrži s přepadem do vsaku nebo do zahradní nádrže pro zalévání zahrady i chlazení a zvlhčení mikroklima u jižní fasády domu, kde bude také koupací jezírko s biologickou kořenovou filtrací.

Vstup do domu je ze severu přes kryté závětří. Na zádveří navazuje obytný prostor propojený s kuchyní. Bude příjemně prosvětlený od jihu ze zahrady. U západní stěny bude kuchyňská linka s lednicí a spižní skříní. Přirozeným centrem obývacího pokoje budou těžká akumulační sálavá kamna. U kamen bude sezení pro odpočinek celé rodiny se stolem a lavicí v parapetu okna s výhledem do zahrady. Vstup na terasu a do zahrady bude posuvnými dveřmi (ideálně HS portál) mezi kuchyní a posezením. Koupelna a wc jsou v soukromé části domu orientované na východ. Místo vany může být i prostorný sprchovací kout. Umývadlo je umístěno na pultu pod kterým můžou být koše na prádlo a pračka. V jižní části domu je velký pokoj pro děti, který je možné v budoucnu předělit na dva menší se společným vstupem a ložnice rodič. Dá se pak důvtipně využít i prostor v podkroví. Podkroví může být kromě skladování sezonních věcí a zásobníku na teplou vodu využito i pro příležitostné přespání návštěv, nebo dětské hry. Obývací pokoj bude otevřen až do krovu. Nad vstupem, pracovnou šatnou, wc a ložnicí bude pod šikminou střechy vytvořen úložný prostor.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Dům bude založený na pasech z betonových tvarovek s izolací pěnosklem . Okna budou mít dřevěné rámy. Pohledové nosné sloupy mohou být z odkorněné kulatiny. Stěny dílny budou zateplené minerální vlnou Ecose. Podlaha bude z betonové nebo kamenné dlažby. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. Zpevněné plochy kolem domu mohou být z kamenné dlažby nebo s mlatovým povrchem. Terasy na jihu budou z palubek na dřevěném roštu