Slamák pro baletku

  • Místo stavby: Brnky
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 1,9 mil Kč, stavba na klíč od 3,7 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.PP - 31,2 m2, 1.NP - 41,5 m2, 2.NP - 34,3 m2, celkem 107 m2
  • Zastavěná plocha: 53,4 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

.

.

Dům bude stát na konci obce Brnky v rozptýlené zástavě rodinných domů se zahradami. Sklon střechy s extenzivní vegetační vrstvou je 5,4°. Rodinný dům je umístěn na místě původní, nyní již zbourané zděné chaty ve svahu v severní části pozemku. Dům se svým tvarem a objemem přizpůsobuje drobnějšími měřítku rekreačních domků. V budoucnosti je možné na půdorys domu navázat a prodloužit jej jižním směrem k lesu. K pozemku bude sjezd z místní komunikace. Dům bude připojen na el. síť ze stávajícího sloupku poblíž  domu. Voda bude přivedena ze stávající studny. Splaškové odpadní vody budou odváděny do kanalizace, dešťová bude shromažďována v zahradním jezírku pro využití k zálivce.

Půdorys domu je v severním svahu, přibližně v místě výkopu po odstraněné chatě. Částečně zapuštěné podzemní podlaží je vyzděno z betonových tvarovek. Vznikne tak nevytápěný prostor využitelný jako sklad zahradního náčiní, kůlna, dílna, dřevník, apod. Před vstupem je zastřešený předprostor na sloupech pod zaobleným průčelím domu. Podlaha může být jen kamenné dlažby ve štěrkopískovém loži. Ke vstupu do domu se jde po schůdcích z jihozápadu. Nad vstupem je stříška, předcházející plynule v pergolu. Vznikne tak příjemná vyvýšená teráska pro stolování a setkání s přáteli s výhledem do údolí. Do vstupu míří okno z jídelny, takže je vždy dobrý přehled o tom, kdo přichází a co se děje před domem.

Obytný prostor je propojený s kuchyní na celou hloubku domu. Je příjemně prosvětlený od západu. Vysoké jižní světlo se sem dostane z patra přes otvor ve stropě nad jídelním stolem. U východní stěny je kuchyňská linka s lednicí. U okna přechází pracovní deska do rozšířeného parapetu a pak do pultu, který může být řešen jako mobilní a používán i venku jako "letní kuchyně". U západního okna je posezení se stolem a lavicí v parapetu okna. Přirozeným centrem obývacího pokoje a jídelny jsou krbová kamna s hřejivým teplem ohně, která mohou být kombinována se sporákem a výměníkem TUV. U kamen bude "lebedící" kout pro odpočinek - přátelsky objímající půlkruhovou zdí. Pod sedící plochou může být úložný prostor - v zásuvkách, nebo s výklopným víkem. Koupelna je orientována na východ. Při ranním mžourání do zrcadla vás uvítá vycházející slunce. V podkroví máme okna s krásným výhledem na severozápad k lesům na obzoru a jižním světlem podélného okna. Celé patro může mít loftový charakter a zůstat nedělený příčkami, tak aby se jižní světlo dostalo do celého prostoru. Nebo je možno jej rozdělit na velkou ložnici s půlkruhovou zdí, pracovnu na východě a dvojlůžko pro návštěvy na patře pod jižním oknem přístupné po žebříku z jídelny. Na střeše je možné v budoucnu vytvořit dřevěnou vyhlídkovou plošinu s přístupem po žebříku.

Podlahy ve vstupu, koupelně a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy v zeleném odstínu. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky, fermežové a olejové nátěry.