Workshop izolace podkroví a stavba stěny ze slaměných balíků na Lopeníku

23.09.2020
  • Dva víkendy v (snad a prý) babím létě 10. - 11. a 24. - 25. října 2020;
  • Lopeník 127 (naproti chaty Lopeník, pod velkým bílým tee-pee), Bílé Karpaty;
  • Lektor: Ing. Daniel Grmela.Program:

Komu by se v sobotu ráno nechtělo cestovat, může přijet už v pátek odpoledne  (přiložit s námi ruku k dílu na stavbě anebo samostatně výlet po okolí, rozhledna, zapůjčení elektrokol) anebo večer (společný oheň).

Začínáme v sobotu v cca 9:00 exkurzí po pozemku s výkladem na téma lokální soběstačnost (zahrada, pole, skleník, sad, ovce, studna, žumpa na šedou vodu, kompostovací záchod, projekt rekonstrukce domu v přírodním duchu, v nízkoenergetickém standardu, s dotací na zateplení slaměnými balíky, fotovoltaiku, vytápění a zelenou střechu z programu Zelená úsporám a dešťovku z programu Dešťovka ;-) ..). 

Co a jak děláme, jak věci řešíme, jak máme zařízené a jak spolupracujeme s okolím (+ možnost prohlídky sousedního domu s pozemkem, který bude na prodej).

Pokračujeme seznamovacím kolečkem s představením vašich stavebních záměrů.

Ještě dopoledne si roztřídíme balíky podle kvality a vlhkosti (byly více než rok venku pod plachtou).  

Střechu budeme balíkovat netradičně, zespoda. Má velký sklon a je pod ní dostatek prostoru, myslím, že to i zespoda půjde dobře.

Kolem 13:00 bude pro všechny pracovité od Zity připraven domácí oběd (vege/nevege či jiné dietní požadavky hlaste předem pomocí formuláře níže). V odpolední siestě můžeme ve skupince konzultovat k vašim stavebním záměrům.

Do večera pak budeme balíkovat střechu. Pokud budeme rychlí, tak během neděle v rámci druhého víkendu také kus štítové stěny a můžeme si ukázat postup přípravy a aplikace omítky z hliněných cihel z bouračky anebo z místní hlíny na slámu (všechny vrstvy). Neslibuji závazně, zda se k tomuto dostaneme..

Večer diskuze u ohně v tee-pee na témata nejen přírodně stavitelská a lokálně soběstačná..

Když byste se už nemohli dočkat, můžete si zatím prohlédnout fotky z procesu stavby:

Organizační:

Tyto workshopy jsou "zdarma" včetně společných obědů resp. s výměnou informací, konzultací a zkušeností za vaši fyzickou práci.

S prací to nemusíme přehánět, ale kdo by se chtěl vyloženě jen "ochytřit" anebo koukat, tak pro toho jsou určeny jiné naše akce. 

Na snídani a večeři si prosím vezměte něco svého. Na svačinky během dne jsou připravena jablíčka, švestky a lískáče z našeho sadu + voda, čaj, káva a mošt k dispozici pořád (pálenka a pivo s mírným omezením v rámci dobrého vkusu).

Spaní bude v podkroví na slámě (nevytápí se), v tee-pee u ohně, zimomřivější mohou spát v našem domě, máme dva volné pokoje a už topíme. Nejnáročnější případně v sousedním penzionu, kde by si ale museli za nocleh zaplatit.

Pokud by po skončení víkendu chtěl někdo zůstat déle, případně i na placenou brigádu, tak místa i práce máme dost.

Své studie, skicy, fotky pozemků nebo staveb případně další podklady podle www.slamak.info/l/jak-postupovat-pri-stavbe-slameneho-domu/ ke konzultaci vašich stavebních záměrů můžete vzít s sebou anebo v předstihu poslat na email danielgrmela@slamak.info.

Můžete také dovézt svůj slaměný balík či vzorky hlíny ze svého pozemku k posouzení vhodnosti pro použití do omítek a únosnosti základové půdy a možností založení vaší stavby.

Kapacita je 6 účastníků ;-) 

První víkend úspěšně proběhl a máme již větší část střechy hotovou.

Na druhý víkend (24.- 25. 10. 2020) zbývá v tuto chvíli 0 volných míst, můžete se hlásit jako náhradník.