Soběstačný dům a permakulturní zahrada - přiložte ruku k dílu

28.05.2023

Lopeník 127, víkendy červen až říjen, 2023

 • Přijeďte přiložit ruku k dílu. 
 • Se stavebním inženýrem Danem Grmelou a zahradní architektkou Zitou Zapadlovou, oba se specializací na zdraví prospěšné a přírodě blízké postupy. 
 • Vaše práce výměnou za zkušenosti a poradenství k vašim stavebním nebo zahradním záměrům + ubytování a jídlo. 

Dozvíte se:

 • jak dům odvlhčit
 • jak zateplit základy a podlahy pěnovým sklem
 • jak zateplit střechu a stěny slaměnými balíky
 • jak na řešení detailů (ostění, parapet, nadpraží, sokl, římsa..) s ohledem na minimální prostup tepla a maximální trvanlivost
 • jak na vápenné a hliněné omítky a jak na hliněné podlahy
 • jak funguje fotovoltaická elektrárna s akumulací energie do baterií a jak na vytápění a ohřev teplé vody s akumulací tepla do nádrží
 • jak funguje centrální řízené větrání s rekuperací tepla z odpadního vzduchu
 • jak na neprůzvučnost (akustiku) stropu
 • srovnání vrtané a kopané studny a jak na zásobování vodou
 • jak na kompostovací záchod
 • jak semenaříme, kompostujeme, které druhy pěstujeme spolu, jak je chráníme proti škůdcům a proč nepěstujeme bezorebně
 • jaké to je sdílet bydlení, sad a zahradu s dalšími lidmi

Co se zrovna bude dít vám napíšu pro vámi vybraný konkrétní termín na základě vyplněné přihlášky: 

V případě, že chcete přijet "narychlo ze dne na den", mi prosím zavolejte na telefon 602 443 664.

Před 3mi léty jsme vyměnili náš slaměný domek s malou zahrádkou v městečku Ivanovice na Hané (foto ze stavby) za "vysněný hektar" se starým velkým domem k rekonstrukci v přírodě Bílých Karpat na Lopeníku. 

Místo je obydlené už od 17. století a chalupa byla po generace po částech přestavována, stavěna a bourána. Ze sutí předchozích staveb byly ve svahu vytvořeny rovinky, na kterých stojí stavby současné. 

Předposlední přestavba je z roku 1970 a poslední probíhá nyní. S využitím přírodních materiálů a udržitelných technologií, do pasivního standardu s dotací z programu Zelená úsporám. Dům jsme sanovali od vlhkosti, opravili stropy a jednu část historického krovu, který zůstal jako pohledový. Nad druhou částí jsme postavili nový krov a novou střechu zateplenou slaměnými balíky. Těmi jsme zateplili i všechny obvodové stěny. Zateplili jsme i základy (štěrkem z pěnoskla) a pořídili jsme novou kotelnu s akumulačními nádržemi, centrální větrání s rekuperací tepla z odpadního vzduchu a fotovoltaickou elektrárnu. Studna je zřízena nad domem s vodovodem samospádem bez nutnosti čerpadla. Záchod je suchý, s kompostováním bez manipulace přímo pod budoucími záhony.

Bude tu 350m2 obytné plochy rozdělené na 2-3 byty pro 2 - 3 rodiny a malý sál v podkroví na pohybové aktivity a pořádání společných (kulturních a vzdělávacích) akcí. Zatím tu bydlíme jako jedna rodina se dvěma dětmi (Dan, Zita, Jolanka a Jonášek) + mladý pár (Mišo a Eliška). Komunitní bydlení se nám zatím osvědčuje náramně, radosti jsou dvojnásobné a starosti poloviční.

Dům je obklopen sady s tradičními ovocnými odrůdami stromů a keřů, pastvinami a pestrou zahradou s převahou zeleniny, luštěnin a jedlých bylin. Snažíme se hospodařit ekologicky, soběstačně a udržitelně, přebytky nabízíme k prodeji.

Letos nás na stavbě čekají hlavně hliněné omítky na slaměné stěny, kolem domu kamenná dlažba, hliněné příčky do laťkových roštů, finální vápenné omítky štítů, zelená střecha, řešení vzduchotěsnosti vnitřní obálky budovy - páskování, provedení detailů kolem oken a dveří, stavíme dřevěnou terasu a vyrábíme dřevěné parapety. Renovujeme staré litinové radiátory, budeme dělat rozvody vytápění, vody a odpadů. Čekají nás práce zednické, bourací, akustické podlahy s pískem a dřevěnou palubkou v podkroví a zateplení podlah štěrkem z pěnového skla a realizace větší společné obytné kuchyně a koupelny s marockými štuky a hliněnými podlahami (plně voděodolnými, hladkými, omyvatelnými s ošetřením olejovým voskem) v přízemí.

V sadu budeme prořezávat, obrývat, mulčovat a hnojit, sázet nové jedlé keře a stromy (www.stareodrudy.org), sklízet a zpracovávat ovoce (kompoty, mošty, marmelády, sirupy, křížaly, povidla, kvasy a pálenky). Na zahradách sázíme, plejeme, okopáváme, mulčujeme, zaléváme a sklízíme - užíváme hojnost a pestrost, dozrává tu pořád něco. Staráme se o stádečko ovcí, posouváme ploty, kosíme louky a sušíme sena na zimu.

Pro obzvlášť šikovné a pracovité možnost placené brigády (160 - 250+ Kč/hod).